Kosova vazhdon me rritje rekorde në FIFA

Kosova e ka vazhduar rritjen rekorde në renditjen e ekipeve kombëtare në ranglistën e FIFA-s, pasi tani pozicionohet në vendin e 114-të.

Kombëtarja e Kosovës është ngritur për pesë vende në renditjen e FIFA-s, nga pozita e 119-të në atë të 114-të, sipas ranglistës së re të publikuar sot nga organi qeverisës i futbollit botëror.

Ky përparimi i madh i Kosovës vjen kryesisht falë fitores 2:0 kundër Malit të Zi këtë muaj në Prishtinë, në një ndeshje kualifikuese për Kampionatin Evropian 2020.

Sado pak pikë, verdhekaltrit fituan edhe në triumfin 1:0 kundër Gjibraltarit, në një ndeshje miqësore në kryeqytet, në fillim të këtij muaji.

Dardanët i fituan 20 pikë nga këto dy ndeshje dhe tani grumbullojnë 1184 pikë në total në pozitën e 114-të.

Kjo është renditja më e mirë e Kosovës deri tani.

Muajin e ardhshëm, Kosova do t’i zhvillojë edhe dy ndeshje të tjera kualifikuese, kundër Republikës së Çekisë në Pragë dhe ndaj Anglisë në Prishtinë.

Nëse arrin rezultate pozitive nga këto dy takime, atëherë Kosova do të shënojë ngritje edhe më të lartë në renditjen e FIFA-s