Emery ka një kërkesë për Ozilin

Sport18.08.2018 12:28

Unai Emery dëshiron që Mesut Ozili të jetë më aktiv në fushëpër Arsenalin.

 

Ozili nuk arriti të bënte ndonjë ndikim në humbjen 2-0 në“Emirates”, kundër Manchester Cityt, në ndeshjen e parë të stinorit nëPremierligë.

 

“Sa i takon pozicionimit në fushë, Ozil është duke luajturgjithë karrierën e tij si një “10”, ose si një krah i djathtë, që shkon brendapër të marrë topin”, tha trajneri spanjoll.

 

 “Është e qartë se aika nevojë për topin, për të dhënë më shumë opsione në momentet sulmuese. Ozilduhet ta bëjë atë në çdo ndeshje, të jetë më kërkues për ne”.

 

 “Momentet mbrojtësejanë për secilin lojtar. Çdo lojtar duhet të bëjë punë mbrojtëse në momentin evërtetë të ndeshjes. Ka momente mbrojtëse dhe momente sulmuese. Secili lojtarka nevojë për këtë angazhim. Për mua, duhet të fillojmë së bashku, nësesulmojmë apo mbrojmë. Unë e dua këtë nga çdo lojtar”.

 

Arsenali do të ballafaqoheht sot kundër rivalit nga Londra,Chelseat. Ndeshja do të zhvillohet në “Stamford Bridge” prej orës 18:30. 

Republika Plus