Si i shpëtoi Facebook-u jetën këtyre turistëve

RepublikaPlus07.09.2018 09:22

Dy turistë pothuajse vdiqën në gusht pas një aksidenti skuter në Bali, por u shpëtuan falë një postimi në Facebook.

Mikey Lythcott, një bloger 36-vjeçar dhe mikja i tij, Stacey Eno, hoqën helmetat e tyre nga një rrugë e përpjetë për të shmangur një kamion që ra në hyrje dhe ra në një luginë.


“Unë godita frenat si normale, por frenat nuk ngadalësuan biçikletën duke na lënë shumë pak kohë për të bërë një lëvizje dhe jo kohë të mjaftueshme për të negociuar me kthesën”, tha për CNN Lythcott. Ai u takua me Eno gjatë një udhëtimi në Tajlandë në shkurt, transmeton lajmi.net.


Ai pastaj e gjeti veten duke rrëshqitur poshtë një pjerrësi pa helmetën e tij dhe syzet, dhe nuk mund të ndjejë dore e tij të majtë.


“Koka ime u ndje gjysma e thyer”, tha Lythcott. “Më pas mendova se do të vdes këtu”, sepse askush nuk e dinte se ne ishim këtu ose nuk kalonin dhe ne ishim të dy të lënduar dhe për një minutë nuk mund të mos kujtoj dot se si kemi arritur atje “.


Eno nuk mund të lëvizte. Fatmirësisht, Lythcott ende e kishte telefonin e tij dhe kështu ai i ktheu të dhënat e tij ndërkombëtare të roamingut dhe përdori jetëgjatësinë e mbetur të baterisë për të postuar një status në Facebook që lexonte: “Ndihmë. Në rrezik. Telefononi policinë “, së bashku me vendndodhjen e tyre GPS.


Miqtë e tij nga e gjithë bota u përgjigjën shpejt. Njëri prej tyre ishte Aimee Sparks, një mike që e kishin takuar gjatë një udhëtimi në Nepal. Ajo menjëherë e thirri atë për t’u siguruar që ai ishte gjallë.


Orë më vonë, një ekip shpëtimi gjeti Eno dhe Lythcott dhe i vuri në një kamion me shtrat të sheshtë që çuan në një spital aty pranë. Aksidenti la Lythcott me një kafkë të thyer. Eno kishte thyer dorën e saj dhe hundën. Ndërsa Eno ishte në gjendje të vazhdonte me udhëtimet e saj, Lythcott qëndroi në spital deri të hënën dhe ishte i lumtur që ishte gjallë.


“Unë jam me fat,” tha Lythcott.


Të dyja nisën faqet GoFundMe për të paguar faturat e tyre në spital. Deri më tani ata kanë ngritur një kombinim prej 46,000 dollarë.


Por ky aksident nuk do t’i pengojë ata të udhëtojnë.


“E di që udhëtimi është i frikshëm dhe i rrezikshëm ndonjëherë, por nuk ka asnjë mënyrë që secili prej nesh të ndalojë”, tha Eno, që aktualisht është në Korenë e Jugut. “Ky aksident tragjik na ka treguar dhe na kujtoi se sa njerëz kemi prekur gjatë rrugës. Po, pa teknologji dhe miq nuk do të kishim mbijetuar. ”  

Republika Plus