Gjykata gjermane shpërblen fermerin me 773 mijë euro për kokën e një kali

RepublikaPlus03.08.2018 16:46

Një gjykatë gjermane urdhëron autoritetet të paguajnë një fermer me 773 mijë euro (afërsisht 904 mijë dollarë) për kokën e një kali që e ka gjetur të fshehur në tokën e tij në 2009.


Bëhet fjalë për kokën bronzi të një kali që daton periudhën romake.


Koka, është pjesë e një statuje të mbretit romak August, dhe është gjetur nga arkeologët në Lahnau, në perëndim të Gjermanisë.


Fillimisht për zbulimin shteti kishte paguar fermerin me 48 mijë euro.


Gjykata e rajonit të Limburgut tha të premten se sipas ligjeve të asaj kohe, fermeri duhej të merrte gjysmën e vlerës së kokës së kalit, të cilët ekspertët e kishin vlerësuar me 1.6 milionë euro.


Vendimi është i apelueshëm, shkruajnë mediat e huaja.

Republika Plus