Babai heroik thyen kafkën duke kërcyer nga ballkoni për të shpëtuar djalin e tij

RepublikaPlus16.08.2018 21:46

Një baba heroik, i cili kërceu jashtë një ballkoni prej 4metrash për të shpëtuar jetën e djalit të tij, po luftonte për jetën e tij nëspital pas plasaritjes së kafkës së tij.

Mjekët nuk mund të besonin se Brad Lewis, 42 vjeç, mbijetoikur mbërriti në kujdes intensiv.

 

Babai i dy fëmijëve ishte në shtëpinë e një shoku në Sydney,Australi, të shtunën, më 4 gusht, kur djali i tij 8-vjeçar, Oscar, gjuajti disaplumba të armëve Nerf.

 

Kur plumbat humbën dhe shkuan mbi ballkonin e katit të parë,Oscar vrapoi për të parë se ku shkuan dhe humbi ekuilibrin e tij, sipas njëfaqe GoFundMe të ngritur për të mbështetur familjen, transmeton lajmi.net.

 

Brad e pa atë që po ndodhte dhe doli për të kapur djalin etij, por shpejtësia dhe pesha e tij i bartën dy prej tyre mbi ballkon, dukerënë drejt betonit poshtë.

 

Babai i guximshëm – një ish-oficer i ushtrisë dhe zhytës idetit të thellë – mbështeti Oscarin në gjoks dhe e mbajti atë shtrengueshëmrreth tij duke marrë forcën e plotë të ndikimit mbi kokën e tij.

 

“A janë fëmijët në rregull? Mos lejo që ata të më shohinkështu”, tha Bradi tek miku i tij Beau pasi ai ra për toke pa vetëdije.

 

Brad pësoi plagë të mëdha në kokë dhe në qafë – plasja ekafkës së tij të hapur, duke tronditur trurin e tij dhe duke thyer rruazat etij C6.

 

Shërimi i tij pritet të zgjasë edhe për gjashtë deri në 12muaj dhe tani është zhvendosur nga ICU në departamentin e traumave të kokës.

 

Oscar u dërgua në të njëjtin spital dhe që atëherë ështëliruar, por është akoma në shok dhe shërohet ngadalë. 

Republika Plus