RepublikaPlus

10 qytetet me më së shumti pasanikë07.09.2018 20:27Qyteti që ka më shumë pasanikë në botë nuk është më Nju Jorku. Atij që njihet ndryshe si “Big Apple”, apo “Molla e madhe”, i...
Ora nuk ndryshon më01.09.2018 13:04Ndryshimi i orës çdo pranverë dhe vjeshtë, duket se do të mbetet një gjë e së shkuarës. Kreu i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker njoftoi se BE-ja...
Të "vuash" nga lumturia e tepërt. 30.08.2018 20:42Danimarka është renditur vazhdimisht në krye të klasifikimeve si vendi më i lumtur i botës. Qeveria e qëndrueshme e saj, përfitimet e majme nga sigurimet...
Si të flasësh në publik pa emocione?31.07.2018 21:12Truku qëndron në të përgatiturit duke i folur vetvetes, si në një dialog të brendshëm, por duke e bërë në vetën e tretë: nuk duhet...
Kur këmbët i ke si duart! (Foto)02.06.2016 16:08Kjo është një vazjë nga Tajvani, këmbët e së cilës janë ndryshe. Ajo i ka postuar këmbët e saj në një blog, por ajo që bie në...
Studimi: Marsi po del nga epoka e akullit29.05.2016 15:45Sipas një studimi të ri thuhet se planeti Mars po del nga epoka e akullit. Duke studiuar klimën e Marsit dhe se si ajo ka ndryshuar me kalimin e kohës mund të ndihmojë...
Pentagoni po punon ende me disketa28.05.2016 09:19Sektori i armëve bërthamore në Shtetet e Bashkuara vazhdon të përdorë sistemin e vjetëruar të viteve 1970 dhe disketat. Sipas një raporti qeveritar, thuhet...
12 gabimet më të mëdha në histori25.05.2016 19:20Nga gabimet drejtshkrimore, te mos njohja e uniformave, më poshtë keni të renditur 12 gabimet në histori që kanë shkaktuar humbje jetësh, por edhe monetare.
Taksat në rrjedhën e kohës23.05.2016 08:54Qeveritë kanë gjetur gjithmonë mënyra kreative për të mbledhur para. Perandori romak Vespasiani tatonte tregtinë e urinës e cila vlerësohej për shkak...
Rrënjët e europianëve21.05.2016 19:30Në prill të këtij viti, një ekip shkencëtarësh të gjenetikës zbuluan në revistën “Nature” se Europa e Epokës së Akullit...
Qeni që ndalon sulmin me thikë (Video)17.05.2016 12:11"Hermonia K9" është kompani trajnuese e qenëve mbrojtës në Kenia. Kjo video tregon më së miri aftësinë e qenit për mbrojtje nga sulmi me...
Mësuesit që paguhen me pula16.05.2016 09:16Një qytet në Uzbekistan ka vendosur të paguajë mësuesit e shkollave me pula në vend të parave. Autoritetet në Nukus, i “shpërblejnë” ata me...
Fshati shpellë në Iran (Foto)15.05.2016 12:50Në Iran ndodhet një vend i cili është i përbërë nga ka një koleksion të shtëpive interesante dhe të mahnitshme, ndryshe nga të gjitha ato...
Vendet që flenë më shumë gjumë14.05.2016 16:12Një studim i publikuar javën e kaluar në gazetën Science Advances sugjeron se megjithëse lindja e diellit ndikon në zgjimin tonë, perëndimi i tij mund të...
Del në shitje kështjella e Drakulës13.05.2016 08:56Kështjella e kontit Drakula gjendet diku në Rumani. Kjo kështjellë i përket shekullit XII. Ajo mori emrin e personazhit kryesor të një novele shkruar në vitin...
Ligjet e çuditshme të divorcit12.05.2016 14:23Nga Arabia Saudite e deri në SHBA, ligjet që rregullojnë shkurorëzimin e dy njerëzve të lidhur në martesë janë të ndryshme, nganjëherë edhe...
Gjendet ilaçi i jetëgjatësisë10.05.2016 16:17Një ‘ilaç i mrekullisë’ i gjetur në tokën e Ishullit të Pashkëve besohet se ka kualitete të cilat një ditë do t’i ndihmojnë...
Ja si argëtohet çifti Obama (Video)06.05.2016 14:23Çifti Obama ka kaluar një mbrëmje të këndshme dje kur pritën personazhet e sagës së famshme “Lufta e Yjeve”. Madje Michelle dhe presidenti...
Top 5 shoqëri magjistarësh06.05.2016 11:40Njerëzit janë magjepsur nga fuqia e magjisë dhe dhe e shoqërive për shkak të ndikimit kulturorë, por shumë pak njerëz dinë për magjistarët e...
Merimanga më e madhe në botë (Foto)05.05.2016 19:21Theraphosa Blondi ose siç njihet ndryshe Tarantula Goliath , është merimanga më e madhe në botë, sipas librit Guinnes. Një këmbë e saj mund të...
Kush do të guxonte kaq shumë?! (Video)05.05.2016 16:05Heather Larsen, një aventuriere amerikane, ecën me gjakftohtësi mbi një litër në lartësinë 30 metër, që lidhej në dy kullat antike në...
Në Indi lind një viç me dy koka!05.05.2016 14:09Vizitorët në një fermë në Indi kanë mbetur të habitur, pasi një nga lopët e tij lindi një viç me dy koka që shumë besojnë se...
“Alienët kanë vdekur të gjithë”03.05.2016 21:18Pyetja që stërmundon studiuesit e hapësirës është: jemi të vetëm apo ka forma të tjera inteligjente në univers? Teoritë në lidhje me...
Kinë, fëmija lind me 31 gishta (Foto)03.05.2016 19:58Një fëmijë ka lindur me 31 gishta në total, ku prindërit e shokuar thonë se nuk ka pasur informacion për shenjat e deformimit gjatë egove që nëna ka...
1 çaj - 10 mijë dollarë01.05.2016 21:23Pesha e çajit origjinal të llojit “Da Hong Pao” nuk tregtohet thjesht me ar. Një gram i tij kushton 30 herë më shumë sesa një gram ari. Në vitin...
Ndryshimi drastik01.05.2016 16:42Ky djalosh, i cili dikur peshonte 247 kilogramë, falë dietës dhe stërvitjes tashmë peshon 88 kilogramë. Në këtë foto duken sikur janë dy persona...
Ish-kampioni i mundjes rreh 7 policë01.05.2016 09:06Vyacheslav Oliynyk, i cili rrëmbeu një medalje të artë për Ukrainën në vitin 1996 në Lojërat Olimpike të zhvilluara në Atlantë,...
Ja çfarë e rrezikon njerëzimin30.04.2016 14:18Zhvillimi i robotëve dhe viruseve vdekjeprurës janë ndër kërcënimet që mund ta fshijnë nga faqja e dheut njerëzimin dhe qeveritë kanë...
Ja si i merret ushqimi leopardëve (Video)29.04.2016 15:00Një video e pabesueshme po qarkullon ditët e fundit në internet. Dy burra afrikanë që i marrin gjahun leopardëve, të cilët po bëheshin gati për...
Oqeani magjik në Samoa29.04.2016 10:27To Sua, është kanali oqean në Samoa, origjina e këtij emri vjen prej një domethënieje "Vrimë e madhe" është një nga vendet më magjike...
Popujt me “pijanecë” në botë26.04.2016 13:15Shqiptarët konsumojnë shumë kohë nëpër kafene, por me sa duket jo duke pirë pije alkoolike. Në renditjen e konsumatorëve të alkoolit ne nuk futemi tek...
Në vendin që koha e ka harruar (Foto)25.04.2016 12:41Në këtë vend jeta ka mbetur si mijëra vjet më parë. Në ishullin Solomon, vendasit ende përdorin hënën si kalendar. Në këtë vend...
Foto të kapura në momentin perfekt (Foto)24.04.2016 16:30Momenti nuk mund të ishte më perfekt se kaq. Këto foto janë shkrepur në momentin e ‘katastrofës’, kështu që subjekti i tyre nuk do të mundet...
Pamje mahnitëse nga hapësira (Video)23.04.2016 20:01Agjencia Hapësinore Amerikane NASA së fundmi ka publikuar një video ku paraqitet një pamje ndryshe e palneti tonë nga hapësira. Video është realizuar nga...
Japonia, shumë shpejt trena nënujorë23.04.2016 12:41Ky tren do të jetë i pari në botë i cili do të udhëtojë tashmë jo në tokë, por nën ujë. Po, po, besojeni, nën ujë! Trenat e...
"Made in China" (Foto)23.04.2016 10:22Është e qartë se pothuaj e tërë bota është "Made in China" por kur testohet kualiteti i produkteve kineze, rezultatet janë frustruese.
Sot, Dita Ndërkombëtare e Tokës22.04.2016 12:57Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Tokës. 22 prilli konsiderohet si ditë që duhet të ndërgjegjësojë njerëzit në lidhje me degradimin e...
Elefanti i tmerron turistët (Foto)21.04.2016 08:38Disa turistë në Sri Lanka janë tmerruar nga ajo që u ka ndodhur. Një elefant i uritur është lëshuar drejt tyre për t’u marrë ushqimin. Ai godet...
Profesionet më të këqija të 201617.04.2016 21:36Këto dalin të jenë zanatet që më mirë është t’u qëndroni larg, të paktën për këtë vit. Gazetari i shtypit të shkruar...
Video e paparë e sulmeve të 11 shtatorit17.04.2016 10:11Një video që sjell çastet e goditjes së Kullave Binjake më 11 shtator 2001, e papublikuar më parë, është përhapur masivisht në rrjetet sociale.
Njeriu me fat! (Video)16.04.2016 17:37Fotografi Mekki Jaidi ishte me pushime në Karaibe të mërkurën e shkuar, kur vendosi të shkonte në një vend të famshëm ku mund të shohësh nga...
Sa shumë dele…15.04.2016 11:42Derisa pronari i tij ka bërë fotografi, duket se edhe ky kali është habitur me tufën e madhe të deleve që ka përshkuar rrugën. “Delet duke...
Veterani misterioz trondit internetin14.04.2016 21:40Me gjoksin e mbushur me dekorata, me një tufë lulesh në dorë, ky veteran fshin lotët teksa parakalon në një paradë. Fotoja e tij ka çmendur rrjetin,...
Historia e qenit që ngjan si luan (Foto)14.04.2016 17:39Kur fotografia gjermane Julia Marie Werner punonte në Spanjë, ajo dalloi një qen jetim i cili kërkonte ushqim në koshin e plehrave. Qeni i ngjasoi fotografes si Simba nga...
Ngjitje në Islandë (Video)14.04.2016 11:22Aventuristi Klemen Premrl na çon në xhiro tek strukturat natyrore të mahnitshme të Islandës. Ato janë krijuar nga akulli dhe guri vullkanit.
Jeta e grave në burgun e Izraelit (Foto)14.04.2016 10:21Fotografi izraelit, Tomer Ifrah, ka shkrepur disa foto brenda burgut të grave në Izrael. Ky është një ndër projektet e tij ku tregohet jeta e vështirë e grave...
Çfarë i vrau realisht dinosaurët?13.04.2016 15:45Një projekt i sapofilluar në brigjet e Meksikës, mund të zgjidhë më në fund një mister mbi të cilin është debatuar prej një kohe të...
Ky është njeriu që jetoi 256 vjet!13.04.2016 11:07Li-Ching-Yun lindi në një fshat të vogël të Kinës (Szchewan) dhe deri në moshën dhjetëvjeçare, shkoi në shkollë. Më pas udhëtoi...
NASA pretendon se ka zbuluar ferrin12.04.2016 17:50Një “botë e huaj” me madhësi të dyfishtë të tokës, e mbuluar me lumenj llave dhe me një bërthamë diamanti thuhet se është zbuluar...
Sferë misterioze në Bosnjë (Foto)12.04.2016 11:27Në qytetin boshnjak të Zavidovicit, është zbuluar një sferë e mistershmë me një përmbajtje të lartë hekuri. Arkeologu boshnjak, Semir Osmanagic,...
Mes dy botëve! Foto mahnitëse12.04.2016 08:43Këto foto mahnitëse janë kryer mes dy botëve, asaj nënujore dhe asaj mbi të. Sjellin disa pamje vërtet mahnitëse dhe të rralla.
Gruaja, që lindi fëmijë për Hitlerin11.04.2016 20:50Në vitin 1936, ithtarja 18-vjeçare naziste Hildegard Trutz u rekrutua si një prej femrave “të pastra” nga pikëpamja racore, për të fjetur me...
Qeni e zgjon me kujdes pronarin e tij (Video)11.04.2016 11:45Ky qen i cili quhet Lexi është zgjuar më herët nga gjumi sesa pronari i tij. Qeni përpiqet ta zgjojë lehtë nga gjumi të zotin e tij. Ai fillimisht e godet...
Polici vret një grua në rrugë (Video)11.04.2016 10:36Videoja e regjistruar nga kamera e trupit të oficerit të policisë, tregon pamjet kur ky i fundit, paralajmëron një grua me ngjyrë e cila mban në dorë një...
Donald Trump lakuriq10.04.2016 17:58Imazhi i miliarderit amerikan Donald Tramp plotësisht të zhveshur, është ekspozuar në një galeri arti në Londër, për shkak se ajo është e...
Ylli i rokut merr shenjë09.04.2016 21:391958-1960: Idhulli i muzikës amerikane, Elvis Presli mban një armë artilerie gjatë shërbimit ushtarak në ushtrinë e SHBA. Këngëtari ishte rregjistruar...
Arsenali i Muammar Gaddafit shitet online09.04.2016 09:15Koloneli i ndjerë Muammar Gaddafi ka pasur një arsenal të admirueshëm armësh, një pjesë të të cilave i kishte larë në ar. Pas vrasjes së...
Aksidentohen policët! (Video)07.04.2016 20:34Kjo është një sekuencë tepër e shkurtër e filmuar në çastet e betimit të Hashim Thaçit si President i Republikës së Kosovës....
Cilet jane qente me te frikshem?07.04.2016 19:57Sipas studimit më të ri shkencor të botuar në revistën Applied Animal Behavir Scienced, është vlerësuar që tri raca më agresive të qenve...
A është kjo pemë apo shpend?06.04.2016 15:20Dy fotografi, të kapura nga një fotograf indian, shfaqin momentin kur një pallua shumëngjyrëshe mori formën e një peme, duke fshehur kokën e saj nën pupla....
Titus, qenin që ngjan si një getopard05.04.2016 21:45Ky është Titus, pitbulli shqiptar që po cmend rrjetet sociale. Kjo për arsyen e vetme sepse ai ka lëkurën e një getopardi.Disa nga përdoruesit e rrjeteve...
Pse njerëzit tmerrohen nga numri 13?!02.04.2016 15:15Studiuesit tregojnë se të paktën 10 % e popullsisë amerikane është e frikësuar nga numri 13, dhe aq më tepër kur data 13 përkon me ditën e...
Ja 13 vendet ku dënohesh nëse je ateist01.04.2016 15:53Edhe pse bota po shkon gjithmonë e më shumë duke u bërë një vend laik, disa vende të ende po i dënojnë ateistet për shkak të mos besimit të...
Pse gënjejmë në 1 Prill?01.04.2016 13:45Kush beson në 1 Prill një gënjeshtër, me të qeshin e tallen. Një traditë kjo që vazhdon prej kohësh kudo, por se kush ka gënjyer fillimisht në 1...
Kulla e Ajfelit mbushë 127 vjet01.04.2016 12:33Ishte 31 marsi i vitit 1889 kur Parisi inauguroi ndërtimin e Kullës së Ajfelit. E quajtur edhe si “kulla 300 metra”, ajo ishte ndërtuar nga Gustave Eiffel dhe ekipi i...
Avioni i shndërruar në bibliotekë31.03.2016 17:38Bashkia e qytetit Çankiri në Turqi shndërron në bibliotekë një avion të llojit Airbus A 300 që ka përfunduar fluturimin dhe një lokomotivë me...
Eksperti i qitjes (Video)31.03.2016 10:07Ky mund të cilësohet pa frikë si një ekspert i qitjes. Filipinasi Zaldy Rivera përdor një pasqyrë për të parë shënjestrën dhe qëllon me...
Tubimi me njerëz nudo30.03.2016 16:43Fotografi Spencer Tunick, është duke punuar rreth një projekti të ri në Mbretërinë e Bashkuar. Tubimi do të fotografohet më 9 korrik në lindje të...
Hoteli më i vjetër në botë (Foto)30.03.2016 11:15Hoteli më i vjetër në botë ndodhet në fshatin Hayakawa të Japonisë. Quhet Nishiyama Onsen Keiunkan dhe është ndërtuar në 705 kështu që...
Krijohet birra kundër Donald Trampit29.03.2016 22:16Në përpjekje për të rritur ndërgjegjësimin e amerikanëve për të votuar kundër Donald Tramp, një fabrikë e vogël në Pennsylvania ka...
Sllovenia më shumë telefona sesa banorë29.03.2016 21:36Në Slloveni zyrtarisht janë regjistruar 2.35 milionë telefona mobile, që i bie të ketë më shumë telefona sesa banorë, derisa telefonat fiks ky vend nuk i...
29.03.2016 14:03
Më 29 mars 1925 u vra Bajram Curri29.03.2016 12:49Bajram Curri lindi në Krushë të Madhe, një fshat ndërmjet Gjakovës dhe Prizrenit. Ishte një nga organizatorët e Lidhjes Shqiptare të Pejës të...
Martesa Mbretërore28.03.2016 12:00Pas një historie dashurie shumë vjeçare Princi shqiptare Leka II, ka shpallur ditën e martesës me artisten Elia Zaharia.
Origjina e emrit të valutave të botës28.03.2016 10:45Nga shteti në shtet, njësitë monetare ndryshojnë përafërsisht sa kultura dhe gjuha të cilat i përdorin ato shtete. Por a keni pyetur ndonjëherë veten...
Palmira, perla antike e shkretëtirës siriane28.03.2016 09:08Trupat e regjimit sirian rimorën plotësisht qytetin antik të Palmirës nga kontrolli i ISIS-it. Ushtria siriane mori kontrollin e Palmirës, që ishte në duart e...
Në qytetin fantazmë amerikan (Foto)27.03.2016 11:08Picher ishte një qytet i vogël i cili mbahej kryesisht nga minierat që nxirrnin zink. Por për shkak të alarmit për një helmim të mundshëm u evakuua...
Hoteli nga akulli (Video)25.03.2016 12:38Më siguri askujt nga ju nuk ju ka rastisur të flini në ndonjë hotel që është i punuar nga akulli. Një i tillë ndodhet në Rusi.
Murgjit Shaolin (Foto)24.03.2016 15:35“Daily Mail” ka publikuar foto mbresëlënëse të murgjve Shaolin teksa praktikojnë kung fu. Ata tregojnë aftësitë e tyre të shkëlqyera në...
Ja si t’i “lexoni” politikanët tuaj24.03.2016 13:56Shkencëtarët e Harvardit kanë zbuluar trukun e thjeshtë për kapjen e politikanë duke gënjyer. Me eksperiment është konstatuar që njerëzit,...
Castro nuk lejon Obamën ta përqafojë (Video)23.03.2016 15:16Takimi historik në mes të Presidentit amerikan Barack Obama dhe atij të Kubës Raul Castro përfundoi me një moment interesant kur krahu i Obamas mbeti i varur pasi Castro...
Antibiotikët shkatërrojnë nuhatjen23.03.2016 08:34Nuhatja është një nga shqisat kryesore dhe nëse dëmtohet ajo mund të krijojë probleme në shëndet. Receptorët që gjenden në hundë...
Karikatura prekëse e "Le Monde"22.03.2016 15:16Francezët e kanë përjetuar më së shumti tmerrin që kaluan sot qytetarët e Brukselit, pas sulmeve terroriste që shkaktuan 28 viktime e dhjetëra të...
Luftojeni varësinë nga telefoni22.03.2016 10:22Studimet tregojnë se përdorimi i celularit për vetëm gjysmë ore në ditë për dhjetë vjet dyfishon shanset e kancerit në tru. Të qenët i...
Foto e rrallë e Fan Nolit (Foto)21.03.2016 19:30Një foto e rrallë e Fan Nolit në moshën 58-vjeçare është blerë në “Ebay” nga gazetari i “Zërit të Amerikës” dhe...
Vendi me më së shumti ateistë21.03.2016 18:27Mund të jetë i pari vend në Europë, ku numri i ateistëve e ka kaluar atë të besimtarëve. Sipas një vëzhgimi të kryer kohët e fundit me 4...
Pasojat e një interneti të ngadaltë20.03.2016 13:49Të gjithë e ndiejmë që nuk jemi të qetë kur interneti është i ngadaltë, por disa studiues na japin fakte që ai shkakton pothuajse të njëjtin...
I pastrehu fiton 100.000 dollarë17.03.2016 00:00Matthew Hay-Chapman i kishte parë në media fotografitë e dy burrave dhe i ka pikasur në një kamionçinë të vjedhur, shkruan tch. Ata ishin arratisur nga burgu...
Njeriu, kjo bishë e natyrës (Video)14.03.2016 14:34Ky është një film i animuar i cili zgjat vetëm tre minuta por që në brendi prek shumë gjëra mbi botën ku jetojmë dhe raportin e njeriut me...
Singapori, më i shtrenjti në botë12.03.2016 23:04Por sidoqoftë, po mbyllet hendeku mes Singaporit dhe dy qyteteve të tjera që e ndjekin në renditje. Zyrihu në Zvicër dhe Hong Kongu janë me pikë të...
Gjithçka gati për spektaklin botëror08.03.2016 08:43Eklipsin e plotë të diellit, i cili do të ndodhë të mërkurën mbi Indonezi, do ta ndjekin mijëra turistë të cilët kanë ardhur nga e...
Mund ta quajmë fantazma Casper (Video)05.03.2016 18:57Thjesht i bardhë me dy sy të zinj. Shkencëtarët e National Oceanic and Atmosphere Administration kanë gjetur krijesën e vogël në veriperëndim të...
Ekspozitë për Muhammed Aliun (Foto)03.03.2016 19:44Në të do jenë objekte që ka përdorur amerikani në ring gjatë karrierës së tij. Kjo ekspozitë do të jetë e hapur deri në 31 gusht...
Miliarderia më e re në botë02.03.2016 22:20Ai gjithashtu i’a kishte transferuar 42 përqind të aksioneve të kompanisë në emër të motrës së saj, Katherina e cila është milarderia e...
​Prifti katolik thith kokainë29.02.2016 18:20At Stephen Crossan, 37 vjeç, thith kokainë përmes një kartëmonedhe 10 dollarëshe. Festa ka vijuar me birra të pafundme dhe uiski. Videoja u filmua nga një i...
Vdes në ditën e parë të punës28.02.2016 19:30Zyrtarët e Policisë së Prince William County, kanë konfirmuar se i dyshuari është arrestuar dhe do të përgjigjet përpara trupit gjykues për krimet e...
Rusët lozin shah edhe në ujë me akull26.02.2016 07:55Në një video që po qarkullon në internet, shihet sesi disa të rinj rusë lozin shah edhe në kushte ekstreme, shkruajnë mediet e huaja, transmeton Republika.info.
Njeriu më i pasur i historisë22.02.2016 19:14Në fakt, më i pasuri i të gjitha kohërave ka kohë që ka vdekur. “Times” rendit Musa Keita I, mbret i Mbretërisë së Malit në shekullin e 14,...
Ja sa gjuhë fliten në mbarë botën22.02.2016 10:00Sipas “Ethnologue”, që merret me publikimin e statistikave në botë, sot ekzistojnë 7102 gjuhë në mbarë botën, transmeton Republika.info.
Përvoja e taksistes nga Gjilani (Video)21.02.2016 20:35Në Gjilan është një grua që punon si taksiste. Ajo ka mbështetjen e familjes në ushtrimin e këtij profesioni, por jo rrallë është paragjykuar nga...
Kur era “hedh tutje” avionin (Video)20.02.2016 20:39Aeroporti i Madeiras, në Portugali, ndodhet pranë maleve dhe detit, që do të thotë se mund të bjerë fare lehtë pre e turbolencave dhe kushteve të...
Emirate, betohet ministrja e Lumturisë15.02.2016 23:32Ky dikaster i është lënë në dorë Ohood Al Roumi, e cila u betua duke marrë detyrën dhe duke u bërë njëra prej 8 ministrave femra në...
Historiku i Shën Valentinit14.02.2016 20:29Në fakt, ajo nisi në trajtën e një legjende metropolitane rreth vitit 1820 nga shkrimtarët evangjelistë të Anglisë së kohës së...
Ngasja natën ndikon si alkooli11.02.2016 23:34Rezultatet të cilët janë publikuar në një revistë për hulumtim të gjumit vërtetojnë që me ngasje të natës më të gjatë se...
Vërtetohet teoria e Ajnshtajnit11.02.2016 19:40Paneli i shkencëtarëve mbërriti në këtë përfundim gjatë vëzhgimit të shtrirjes së kohës dhe hapësirës pas përplasjes dhe...
Pichai, shefi ekzekutiv më i paguar në SHBA10.02.2016 18:10Themeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin, sipas Forbes kanë krijuar një pasuri përkatësisht prej 34.6 miliardë dollaë dhe 33.9 miliardë. Sipas Komisionit...
Gjithçka në emër të artit08.02.2016 20:25Kështu skenari i projektit të tij të fundit, miniserisë Taboo, e detyron Tom Hardy të zhvishet lakuriq për të notuar në liqen. Dhe sigurisht që ylli i...
Nga Barbie në Hijarbie08.02.2016 18:30Muajin e kaluar, shkruan CNN, Mattel i dha Barbie një transformim dramatik me varietete të ngjyrave të lëkurës, dhe lloje të ndryshme trupash, përfshi edhe atë...
Një selfie e shpëton nga vdekja06.02.2016 19:14Joshua Knight paralamëronte Amy: “Unë nuk dua të të lëndoj, por do të të lëndoj”, para se t’i drejtonte një armë, që mendohet se...
Të pasurohesh duke shitur ajrin (Video)06.02.2016 16:48Sipas mediave vendase, ai mbledh ajrin e pastër në fshatrat e Britanisë së Madhe dhe me anije ua dërgon vendeve të ndotura si Shanghai dhe Pekin
Astronauti japonez viziton planetin Mars02.02.2016 09:06Astronauti japonez, Takuya Onishi, konfirmoi sot se dëshiron të jetë i pari njeri në botë për të shkelur në planetin Mars, pasi ta kompletojë misionin e...
Ooops-i i portalit koha26.01.2016 23:43Lidhur me lajmin se mijëra veteranë mund të mbesim pa pensione, duket se portali koha ka pasur vështirësi të shkruaj fjalën e fundit
Puthjet politike23.01.2016 15:20Puthjet në politikë, me shumë se që tregojnë afërsi, tregojnë diplomaci. Republika.info sjell disa fotografi prej puthjeve politiko-publike të...
Horoskopi 18 janar 201618.01.2016 09:25Do jeni mjaft sensuale sot ju te dashuruarit dhe do jeni gati te bëni çdo gjë te veçante qe ta afroni partnerin me tepër pas vetes. Beqaret do dalin si me shaka me...
Sekreti ushtarak që solli mikrovalën17.01.2016 10:37Nganjëherë, ndodh që përparimet teknologjike në një fushë mund të kenë vlera shumë më të mëdha nga sa parashikohet. Këto...
Libri mjekësor me foto të tmerrshme15.01.2016 19:18Më e frikshmja është se të gjitha këto operacione, deri para vitit 1846 bëheshin pa anestezi. Pra, kirurgët i çanin pacientët dhe lidhnin së bashku...
A ekziston vërtetë e hëna ‘blu’?15.01.2016 16:50Kompania tha se ka analizuar se kur prenotojnë pushimet njerëzit, dhe faktorë të tjerë si moti, humorin post- Krishtlindje dhe vendosi të hënën e parë Blu...
Nusja tenton ta vrasë vjehrrën (VIDEO)13.01.2016 09:30Një grua indiane është arrestuar pasi kishe tentuar ta vras brutalisht vjehrrën e saj dhe e gjithë kjo ishte gjiruar nga një kamerë e fshehur nga burri i saj.
Tre qytete me emrin Albania në Kolumbi12.01.2016 15:12Në Jug-Lindje të Kolumbisë në rajonin midis Cauca-s dhe Hula-s, disa qindra kilometra larg kryeqytetit kolumbian Bogota, ndodhet një distrikit i vogël malor, i quajtur,...
Heinrich Schliemann - Zbuluesi i Trojës06.01.2016 07:48Ai kontribuoi në suksesin e shkencës dhe arkeologjisë. Zbuluesi Heinnrich Schliemann vdiq para 125 vitesh. Heinrich Schliemann konsiderohej si zbuluesi i Trojës dhe i thesarit...
Puthja më e mirë? Me pëshpëritje...04.01.2016 15:03Me ndihmën e buzëve zbulojmë qëllimet tona. Në rast se duam të përkëdhelemi, partnerin e puthim butë dhe ngadalë. Prekja e buzëve duhet të...
Bill Klintonit i digjet shtëpia26.12.2015 23:10Presidenti i 42-të i SHBA-ve e ka kaluar fëmijërinë e hershme në këtë shtëpi, që më pas u kthye në një muze historik. Pjesa e brendshme e...
Brooklyn Beckham i “hakmerret” të atit26.12.2015 15:03Brooklyn Beckham, disa herë është turpëruar nga babai i tij, Davidi, në rrjetet sociale. Por, si duket, adoleshenti 16-vjeçar nuk i ka harruar talljet e të atit...
Akullorja që shkrihet shumë ngadalë26.12.2015 13:13Shkencëtarët nga Universiteti i Edinburgh dhe ai në Dunas kanë zbuluar një proteinë e cila e bënë akulloren më rezistuese ndaj shkrirjes, duke...
Digjet shtëpia e Bill Clinton-it26.12.2015 11:15Një zjarr ka përfshirë shtëpinë e ish-presidentit Bill Clinton në Little Rok, shtetin e uzinës Arkansas. Policia tha se zjarri shpërtheu në pjesën e...
70 vjet histori Krishtlindjesh në Gjermani25.12.2015 20:06Asnjë event tjetër kristian nuk festohet kaq intensivisht në Gjermani sa lindja e Krishtit. Edhe në mijëvjeçarin e tretë kalendari nuk mund të mendohet pa...
7 lajme pozitive që shënuan vitin 201525.12.2015 12:24Terror, luftëra, kriza ekonomike - 2015 për shumëkënd ishte një vit shumë i rëndë. Megjithatë, në disa fusha ka pasur përmirësime....
Sakarinë apo sheqer?20.12.2015 10:47Sheqeri dhe sakarina, dy produkte shumë të përdorura në ushqime dhe pije, janë shkaktarë të efekteve jo të mira në shëndet, megjithatë...
Ja si u tmerrua Arditi nga ky aksident (Foto)13.12.2015 19:46Fotografia e veturës përmbys duket se e ka shokuar prezantuesin e TV Klan, teksa ka pyetur ndjekësit e tij se si ka mundësi që automjeti është kthyer mbrapsht
Babadimrat “pushtojnë” Madridin13.12.2015 14:43Më shumë se 10 mijë babagjyshë “pushtuan” Madridin mëngjesin e së shtunës. Rreth stadiumit “Santiago Bernabeu” të zinte syri vetëm...
Vallëzimi qe të lë pa mend (VIDEO)11.12.2015 11:32Kjo vajzë nga kjo video, duhet të ‘arrestohet’ për trazim mendjesh, pasi ka dalë në rrugë dhe ka filluar të bëj një vallëzim tejet seksi....

Republika Plus