OpEd

Ben BlushiPse s’kemi më shtet07.05.2016 10:08Që nga viti 1914 kur fuqitë e mëdha na sollën një administrator të huaj për shkak se nuk kishim mundësi dhe organizim për të marrë vendimet e duhura për shtetin tonë ndoshta nuk ka...
Sami RepishtiLetër e hapun fqiut tim serb24.04.2016 15:38Fqiu i im i vjetër: Nji vjet ma parë, kur dimni paloste krahët e bardhë e toka e jonë shkrihej për lulëzim e fllad pranveror, ti erdhe në Kosovë. Të pashë që kalove i harlisun...
NAILE EJUPIDhuna si mjet edukimi24.04.2016 12:13Pamje të ngjajshme të ushtrimit të dhunës ishin edhe disa javë më parë në një shkollë të Rahovecit, në të cilën shihet mësimdhënësi duke rrahur një...
DONJETA JASHANICAUniversiteti i Provimeve (UP)24.04.2016 12:09Studentët e Universitetit të Prishtinës nëse do të kishin literaturë të mjaftueshme, mundësi praktike, vlerësimi i tyre të bëhej gjatë gjithë semestrit, atëherë nuk do të...
GILMAN BAKALLIFajin nuk e ka Donald Trumpi!22.04.2016 21:59Në shikimin e parë nuk të duket edhe aq simpatik. Në shikim të dytë, akoma më keq: Arrogant, i vetëkënaqur, egoman dhe llapaqen që nuk kursen askënd me fjalorin e tij vulgar. Donald Trump:...
SLAVOJ ŽIŽEKÇfarë na mësuan "Panama Papers"22.04.2016 21:55Në kapitalizëm nuk mund të hedhësh tutje ujin e pistë të spekulimeve financiare dhe të mbash fëmijën e shëndetshëm të ekonomisë reale: uji i pistë është në fakt vija...
BARBARA WESELReplika të hapura mes NATO-s e Rusisë22.04.2016 21:50Moska mund ta shesë rigjallërimin e Këshillit NATO-Rusi si një fitore politike. Por varet nga aftësia e Kremlinit për të dëgjuar NATO-n, nëse ia vlen vërtet që kjo instancë të mbetet...
Ana PalacioNjë Europë e qytetarëve19.04.2016 07:45Muaji i kaluar ishte një tjetër muaj mizor për Europën, i cili e pati kulmin në sulmet terroriste në Bruksel, në 22 mars. Pas atyre sulmeve, europianët kanë vënë në shënjestër...

Lajmet më të lexuara

Republika Plus