Mungesa e kaliumit shkakton këto sëmundje

Lifestyle13.09.2018 19:55

Ju ndoshta e dini që bananet janë të pasur me kalium, por nuk e keni ditur se çfarë roli jetik luan ky mineral në jetën tuaj

 

Kaliumi ndihmon në tkurrjen e muskujve, rregullimin e lëngjeve dhe mbajtjen e balancës së mineraleve në organizëm.


Një dietë e pasur me kalium ndihmon në zbutjen e mureve të enëve të gjakut dhe në uljen e presionit të gjakut, njofton Klan Kosova.


Rritja e konsumit të kaliumit duke reduktuar konsumimin e natriumit mund të zvogëlojë rrezikun për ndonjë sulm të mundshëm dhe mund të ulë shanset e sëmundjeve të zemrës, sipas një studimi të publikuar në “Journal of the American College of Cardiology”.


Këto janë disa nga pasojat e mungesës së kaliumit në organizëm:


Ju jeni gjithmonë të lodhur


Ju ndjeheni të zbehur dhe të trullosur


Ju keni tension të lartë të gjakut.


   

Të NgjajshmeSimeone prishi planin e Mourinhos Analizë në Washington Post: A mund t’i ricaktojnë kufijtë Kosova dhe Serbia, pa luftë mes vete? Informohu çfarë moti do të ketë nesër në Kosovë Joseph: Shkëmbimi i territoreve mund të sjellë pasoja serioze në Ballkan Bunjaku pranë hapit të karrierës Pse jeni të etur pasi hani ushqime me sheqer? 

 

Republika Plus