Samsung Note 9 – Gjithçka që duhet të dini

Auto & Tech14.08.2018 21:55

Samsung Note 9 tani është njoftuar zyrtarisht dhe Matt Swider gjatë nga TechRadar ka pasur disa përshtypje mbi pajisjen. Këtu janë mendimet e tij mbi celularin e ri.


Data e lëshimit të Samsung Galaxy Note 9 është 24 gusht, e cila është dukshëm më e hershme në vit se sa lansimi i Note 8, e cila ishte 15 shtator në Britani të Madhe dhe SHBA. Matt thekson ky hap i lëshimit të mëparshëm mund të jetë për shkak se Samsung dëshiron të mundë njoftimin e ri të iPhone, i cili pritet të ndodhë në fillim të shtatorit.Çmimi i Note 9 në SHBA do të jetë $ 1,000 (872 euro) për telefonin në nivelin bazë , që është një model që vjen me 6GB RAM dhe 128GB hapësirë për ruajtje, dhe 1.250 $ (1090 euro) për modelin e lartë i cili vjen me 8GB RAM dhe 512GB hapësirë ruajtjeje.


Matt vë në dukje se modeli i nivelit të hyrjes vjen me një rritje të çmimit prej $ 70 mbi çmimin e nisjes së Note 8.


Ekrani 6.4 inç i Note 9 është pak më i madh se ekrani i 6.3 inç i Note 8, por nëse nuk merrni të dy telefonat, është pothuajse e pamundur të vërehet.


Ekrani Infinity ka raportin e aspektit prej 18: 5: 9 dhe me të vërtetë shfaqet në aspektin e ndriçimit dhe riprodhimit të ngjyrave, shton Matt.


Tek dizajni, Matt tregon se Note i ri është më i ngushtë dhe më i gjatë se Note 8, me përmasat e tij të ulura në 161.9 x 76.4 x 8.8 mm.


Shqyrtimi i TechRadar-it vëren se Note 9 është më i këndshëm për të mbajtur në sajë të dizajnit më pak të rrumbullakosur.Telefoni vjen me një kamerë të pasme 12MP që përdor teknologjinë e dyfishtë të hapjes për për të shtënat me dritë të ulët dhe një hapje f / 2.4 për fotografinë normale të dritës.


Kamera dytësore e pasme jep gjithashtu një zmadhim optik 2x, për telefoto, ndërsa kamera e përparme është një njësi 8MP që përfshin autofokus.


Përsa i përket veçorive të sistemit të kamerës, Note 9 lejon AR, videon Super Slow Motion në 960 fps në 720p, dhe vetitë e selfie-ve të gjerë.


Note 9 vjen me baterinë prej 4,000 mAh. 

Republika Plus